Vlade zemalja zapadnog Balkana su 2013. učinile malo za rešavanje problema ljudskih prava, a posebno zabrinjava stanje u BiH, Srbiji i na Kosovu, saopštio HRV.
U Svetskom izveštaju za 2014. godinu organizacije za ljudska prava Hjuman rajt voč izražena je zabrinutost i za stanje u Hrvatskoj, koja je ukjučena u EU kao 28. članica.
Naime, ustanovljeno je da je u zemljama zapadnog Balkana ostvaren samo ograničen napredak u pogledu utvrđivanja odgovornosti za ratne zločine, suzbijanja diskriminacije i kršenja ljudskih prava romske manjine, kao i maltretiranja i nasilja nad novinarima i LGBT zajednicama. Nedostaju trajna rešenja za izbeglice i interno raseljena lica.
“Zemlje zapadnog Balkana moraju više da rade na usklađivanju stanja ljudskih prava s evropskim i međunarodnim standardima,” izjavila je Lidija Gal, istraživač za Balkan i istočnu Evropu pri organizaciji za ljudska prava.
Izvor: http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2014&mm=01&dd=21&nav_category=12&nav_id=802626